Historia GALERII

WCZORAJ
 
Galeria Szyb Wilson to największa prywatna galeria sztuki w Polsce – jej powierzchnia wystawiennicza wynosi ponad 2500 m². Szyb Wilson znajduje się w Katowicach, na granicy trzech dzielnic: Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. Budynki zostały zaprojektowane przez kuzynów Emila i Georga Zillmannów, a znajdujące się na terenie dzisiejszej galerii szyby początkowo nazywały się „Richthofen” i „Hulda”. W 1935 r. zostały przemianowane na „Wilson”, od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Po wojnie teren należał do Kopalni Wieczorek.
 
W 1995 roku zamknięto Szyb Wilson, a od 1998 roku Johann Bros, prezes firmy Pro Inwest Sp. z o.o., wraz z Moniką Pacą, prezeską Fundacji Eko-Art Silesia oraz zespół entuzjastów obu podmiotów zaczęli adaptować tę zabytkową budowlę na galerię sztuki współczesnej. Odnowa i rewaloryzacja budynku wiązała się również z rewitalizacją społeczną najbliższej okolicy Katowic.
 
DZIŚ
 
„To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać” – takim hasłem okrzyknięty został podstawowy cel założenia galerii sztuki współczesnej w szybie pokopalnianym. Już od ponad dziesięciu lat symbol ciężkiej pracy, trudu i przyziemności przenika się ze światem kultury, piękna i duchowości. Ta harmonia między obszarem kulturowym i gospodarką utrzymuje się również dzięki biurom nowoczesnych firm schowanym między eksponatami. Oscylowanie między sacrum i profanum podkreśla osobliwy charakter Szybu Wilson.
 
SZTUKA
 
Galeria dysponuje unikalną kolekcją własną sztuki współczesnej – obrazami, rzeźbami i instalacjami. Można tu podziwiać dzieła Karola Wieczorka, Andrzeja Urbanowicza, Marka Kamieńskiego, Lecha Kołodziejczyka, Andrzeja Tobisa, Grupy Eco-Industri-Art, Erwina Sówki i starej Grupy Janowskiej oraz zagranicznych twórców.
 
Poza ekspozycją zbiorów własnych celem Galerii Szyb Wilson jest również promocja młodych, ambitnych i odważnych artystów z całego świata. Chcąc zmienić postindustrialne oblicze szarego Śląska, grupa ludzi związanych z tym miejscem poszukuje współczesnego piękna. Galeria chętnie udostępnia przestrzeń tego niepowtarzalnego miejsca nie tylko lokalnym twórcom związanym z regionem. Częste wystawy mniej i bardziej znanych artystów urozmaicają kalendarz imprez odbywających się w Szybie Wilson.
 
Jednym z najważniejszych zdarzeń cyklicznych organizowanych przez Galerię Szyb Wilson i Fundację Eko-Art Silesia jest Art Naif Festiwal. Radosne i barwne wydarzenie gromadzi dzieła artystów naiwnych z całego świata w jednym miejscu. To niezwykłe przedsięwzięcie przełamujące stereotypy i bariery już od wielu lat przyciąga tysiące miłośników tej sztuki.
 
INNE WYDARZENIA
 
Poza wystawami autorów dzieł plastycznych, wyjątkowy obszar Galerii bywa udostępniany organizatorom licznych koncertów, festiwali, bali, spektakli, wykładów, konferencji czy imprez wystawienniczych. Szyb Wilson niejednokrotnie jest wybierany jako miejsce realizacji zdjęć filmowych, teledysków, artystycznych sesji zdjęciowych, pokazów mody i różnorodnych eventów.
 
Przestrzeń Galerii to także doskonałe miejsce na zorganizowanie imprez, firmowych i prywatnych. Połączenie postindustrialnego wnętrza i eksponowanych w nim dzieł sztuki tworzy niezapomniany klimat, dlatego te spotkania z pewnością pozostaną na długo w pamięci zaproszonych gości.
 
SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI
 
Warto również wspomnieć, że Galeria Szyb Wilson została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki. Z jednej strony ukazuje on bogactwo tradycji i przeszłość historycznych obiektów techniki, z drugiej natomiast prezentuje ich współczesny kierunek zmian i nowe możliwości, jakie się dzięki nim rodzą.
 
Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Szyb Wilson oraz zachęcamy do współpracy z nami!
 
Zespół Galerii Szyb Wilson