Archiwum

Zapraszamy na wystawę do Galerii Szyb Wilson gdzie poprzez ekspozycję naszych prac od 18 stycznia do 29 lutego wyrażamy głośny sprzeciw przeciwko niszczeniu naszego dziedzictwa kulturowego. Wśród nas są członkowie m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Grupy Janowskiej, Niemieckiego Stowarzyszenia Akwarelistów i Irlandzkiego Stowarzyszenia Artystów Profesjonalnych.

Beata Wąsowska
Adam Papke
Tom Cambell
Alba Sika Akpaloo
Olga Didkivska
Jolanta Pokusińska
Joanna Styrylska Gałażyn
Halina Wojtowicz Szczepaniak
Jordan L Rodgers
Marek Synowiecki
Volker Wunderlich
Krystyna Lubański
Beata Musiał Tomaszewska
Anna Iudina
Tomasz Kowal
Stefan Balog
Iwa Kruczkowska Król
Adam Michen
Janusz Owsiany
Anna Narloch
Urszula Bożek
Ewa Matras
Monika Bielat Sobiczewska
Aleksander Kubis
Barbara Gałczyńska
Radosław Kuźmiński
Magdalena Gintowt Juchniewicz
Krzysztof Kałuszka
Agata Szymaniec
Manuel Rojas Villanueva
Józef Bożek
Anna Ziętkiewicz
Barbara Pingot
Elżbieta Wlezień
Agnieszka Wróblewska
Irena Magarewicz
Katarzyna Rosłon Mazgaj
Małgorzata Skupińska
Agnieszka Chrzanowska Małys
Marian Knapik
Dariusz Raut
Agata Wysocka Żuczkowska
Adam Michalik
Dieter Nowak
Agnieszka Ryba
Iga Ordyniec
Beata van Wijngaarden
Agnieszka Niczke Kamińska
Sabina Pasoń
Edward Czech
Joanna Bożek
Agata Kwiatkowska


Wystawa BODY WORLDS.
Wystawa, która sprawi, że inaczej zaczniesz postrzegać swoje ciało! Zobacz, poznaj, przeżyj!
Data: 02.09.2023 r. – 03.12.2023 r. w godz. 10.00-20.00
Szczegóły na:
www.bodyworlds.pl
Fb: https://www.facebook.com/BodyWorldsPolska
Bilety:
https://bodyworlds.pl/bilety/
https://www.ebilet.pl/biznes/wystawa/body-worlds
tel do kasy: 510 191 122
 

 


Artystki w roli obserwujących wprowadzają odbiorców w swój unikalny świat postrzegania zjawisk zewnętrznych i wewnętrznych, który dla każdego z nas jest unikalnym językiem, a obrazy wyrażają więcej niż słowa.


Art Naif Śladami Industriady
Galeria Szyb Wilson i Fundacja Eko-Art Silesia zapraszają na zbliżającą się wystawę sztuki naiwnej, czyli Art Naif, tym razem Śladami Inustriady.

W tym roku, nie jak dotąd podczas festiwalu, Art Naif pojawi się w ramach Inustriady, gdzie wcieli się w temat "sztuki przemysłu", eksplorując motywy przemysłowe w ich naiwnej, prostej formie. Wystawa będzie prezentowana w Dużej Galerii, wykorzystując przestronny anturaż pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć kontrast surowości wnętrza, z jasnymi i prostymi w swoim przekazie dziełami sztuki. Wśród artystów znajdą się górnicy, hutnicy i rzemieślnicy - co tylko podpowiada związek pomiędzy potrzebą łagodności wśród surowych warunków pracy maszyn i urządzeń. Ta synteza pozwala na łagodniejsze spojrzenie na przemysłową przeszłość.
 

Na początku XXI wieku Noam Chomsky udzielił wywiadu Stephenowi Marshallowi, w którym nazwał współczesność okresem dominacji tzw. Piątej Wolności. Wyjaśnił, że w jego rozumieniu Piątą Wolnością, której nie wymienił w 1941 roku Franklin Roosevelt formułując cztery podstawowe filary poszanowania swobód obywatelskich, a która okazała się, niestety, kluczowa, jest wolność dająca prawo do rabowania i eksploatowania drugiego człowieka. W szerszym ujęciu jest to podstawowa zasada krajów prowadzących politykę imperialną, którą odczuwa się w Europie szczególnie dotkliwie od 24 lutego 2022 roku. Powszechnie stosowanym narzędziem tego typu polityki jest rewizjonizm historyczny, w którym – zdaniem Chomsky’ego - spojrzenie na przeszłość zależy od tego, "czy trzyma się bicz w ręku, czy też jest się narażonym na jego uderzenia”.
Zaproszeni do udziału w wystawie artyści to: Zbigniew Bajek, Sławomir Brzoska, Kazimierz Cieślik, Marek Kamieński, Michał Kliś, Roman Maciuszkiewicz, Michał Minor, Marian Oslislo, Szymon Prandzioch, Matylda Sałajewska, Paweł Sobczak, Monika Szwed, Lesław Tetla, Andrzej Tobis, Karol Wieczorek i Natalia Wirmańska postanowili odnieść się swoimi pracami do tezy postawionej przez Chomsky’ego, który specjalnie na potrzeby organizowanej w Szybie Wilson w Katowicach ekspozycji zaproponował twórcom łączące ich dzieła motto: Freedom is a t ender plant. It must be constantly nurtured and protected, or it will not sustain cruel blows. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 16 grudnia 2022 roku o godz. 17.00.
Wystawę będzie mozna oglądać do 30.05.2023 r

Ekspozycja Spacerując z Aniołami potrwa od 22.08 do 22.10.2022

Artystka Sylwia Noras Michalska

Autor: Aleksandra Mielniczuk


Wernisaż: 11.08.2022r godz. 15:00


Czas trwania wystawy: 11-31.08.2022r.

Ekspozycja od 20.05 do 20.06.2022

Zapraszamy  14.05.2022 w godz. 11.00-14.00 na wydarzenie podczas którego chcemy wspomóc Ukrainą.

Zapraszamy przede wszystkim rodziny z dziećmi.

Już 23-24.04.2022 r. odbędzie się Wege Festiwal w Katowicach!

Będzie to fantastyczna możliwość zapoznania się z kilkudziesięcioma stoiskami, które specjalnie z tej okazji zjadą się z całego kraju.

Pod kuratelą Fundacji Misztal v. Blechinger 31 marca 2022r o godzinie 17:30 w Katowickiej Galerii Szyb Wilson odbędzie się wernisaż międzynarodowego wydarzenia, które zorganizowano, by mówić o konieczności współdziałania.  Para artystów z Włoch i Niemiec zaprezentuje swoje prace, podejmując dialog z polskimi twórcami młodego pokolenia. "Material Memory Environment" Paoli Alborghetti oraz "Submerged pathway"  Eckeharda Fuchsa są nowym, niosącym nadzieję spojrzeniem na kontekst wystawy "Ekspresja schyłku antropocenu". To język sztuki przekracza bariery, uzdrawia komunikację i buduje wspólną świadomość.
Artystyczna interwencja potrwa do 10 kwietnia.

Przywitajcie wiosnę na targach kosmetyków naturalnych Ekotyki! Odżywiamy skórę po zimie!
W sobotę 2 kwietnia Galeria Szyb Wilson ponownie wypełni się naturalnymi kosmetykami w super cenach!

Galeria Szyb Wilson i Fundacja Eko-Art Silesia zapraszają na kolejny Art Naif Festiwal! Festiwal potrwa od 25 czerwca 2021 r. do 11 września 2021 r.

26 września 2020 r. od godz. 12:00 do 18:00 zapraszamy na Industriadę do Galerii Szyb Wilson.

Art Naif Picnic to spotkanie Artystów z Miłośnikami Sztuki.

W ramach Art Naif Picnic planowane są:

– jarmark rękodzielniczy
– otwarty plener artystów naiwnych biorących udział w wystawie
– piknik na trawie organizowany we współpracy z Moodro Cafe
– atrakcje dla dzieci na świeżym powietrzu (gry, zabawy, warsztaty artystyczne i kreatywne)
– muzyka na żywo
– loteria


 

XIII Art Naif Festiwal - W stronę Słońca! rozpoczął się 26 czerwca i potrwa do 21 sierpnia 2020 roku.

Od 23 stycznia do 5 maja 2020 r. trwać będzie wystawa "Geometria sztuki - sztuka geometrii".

 

Od 16 stycznia do 5 maja 2020 r. prezentujemy wystawę "Nowa Figuracja". Przedstawiamy dzieła sztuki tworzące kolekcję Galerii Szyb Wilson i Fundacji Eko-Art Silesia.
 

Prezeska Fundacji Eko-Art Silesia, dyrektorka Art Naif Festiwalu, a przede wszystkim twórczyni Galerii Szyb Wilson Pani Monika Paca-Bros otrzymała nominację Kapituły Redakcji "Dziennika Zachodniego" do tytułu Osobowość Roku 2019.

Ekspozycja prac Doktorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz ich promotorów. Wystawa potrwa do 03.01.2020.

Od 17 marca do 21 marca 2020 r. trwać będzie wystawa kalendarzy „ZoomArt 2020”. Zapraszamy do podziwiania wszystkich zgłoszonych kalendarzy do konkursu. Na wystawie tej prezentujemy dodatkowo kalendarze pirelli z lat poprzednich oraz kalendarz Pirelli 2020.

25 października 2019 r. o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Masionka "Portret". Wystawę można oglądać do 25 listopada 2019 r.
 

XII Art Naif Festiwal rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 23 sierpnia 2019 roku. Krajem przewodnim tegorocznej edycji, a jednocześnie gościem specjalnym Katowic będzie Kolumbia.

ArtJarmark, czyli plenerowy jarmark sztuki i plener malarski, odbędzie się tradycyjnie w ramach tegorocznego Art Naif Festiwalu. XII ArtJarmark odbędzie się w niedzielę 7 lipca na Nikiszowcu (plac Wyzwolenia) od godz. 13:00 do godz. 19:00.

23 maja 2019 r. o godz. 18:00 w Galerii Szyb Wilson odbędzie się aukcja dzieł sztuki pod patronatem Antoniego Cygana - Rektora ASP w Katowicach i Johanna Brosa - Przewodniczącego Rady Programowej Galerii Szyb Wilson. Licytację poprowadzi Mirosław Neinert. Dla gości zagra Fortis Quartet.

Ekspozycja poświęcona twórczości amatorskich grup plastycznych działających na Śląsku na przestrzeni ostatnich stu lat. Wystawione zostaną zarówno dzieła artystów dawnych jak i współczesnych. 
 
 

Jan Skrzypek - artysta - malarz - architekt w jednej osobie. W Galerii Szyb Wilson zaprezentuje wystawę pt. "Miasto".

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Kalendarzy ZoomArt to unikatowe połączenie wystawy i konkursu kalendarzy. Na stałe zagościliśmy na kulturalnej mapie Polski i Europy i jak co roku, z radością, dumą i z nowymi siłami zapraszamy na kolejną, tym razem wyjątkową, bo już piątą, jubileuszową odsłoną ZoomArt.

Karolina Miła jest artystką-amatorką z Zabrza. Poprzez sztukę, którą postrzega jako przekaźnik uczuć i emocji, chce dzielić się pozytywną energią i radością życia. Wierzy w terapeutyczną moc sztuki.
 

Czy widzimy rzeczywistość, czy tylko/aż własną świadomość, myśli, odczucia, wyobrażenia? Może warto przyjąć perspektywę patrzenia od strony powierzchni lustra? Cykl malarski jest pomostem między ujęciami: naturalnym (racjonalnym) i transcendentalnym filozofii przedstawienia. Zapraszam do przestrzeni oscylacji i zbieżności obu tych koncepcji. To spojrzenie z perspektywy doświadczeń oraz postrzegania jednostki, a także świadectwo doświadczeń i postrzegania społeczno-kulturowych współczesnego świata. Ta oscylacja „pomiędzy” wpisana jest w refleksje nad przedstawieniem u filozofów Heideggera, Husslera, Lyotarda, Merleau Ponty’ego, Barthes’a, Marina. Cykl malarski „Twoje lustro” zawiera wieloznaczną wymowę sensów egzystencjalnych, filozoficznych, socjologicznych i antropologicznych. Poddaje krytyce współczesne zjawiska codziennego życia.

Celem wystawy jest pokazanie historii Śląska od czasów rozkwitu przemysłu ciężkiego, poprzez czasy wygaszania kopalń, zamykania hut i tworzenia się nowych gałęzi przemysłu, do czasów nam współczesnych w których ludzie mają świadomość, czym jest czyste powietrze, doceniają wartość dziewiczej przyrody, chcą żyć i pracować w zdrowym środowisku.

Od początku września mamy możliwość spotkania ze sztuką współczesną w różnych jej śląskich i nie tylko odcieniach, z wielością barw i różnorodnością twórców. Podróż jaką możemy odbyć w Galerii Szyb Wilson to podróż do światów barwnych, zastanych, abstrakcyjnych, melancholijnych, przerysowanych, niedopowiedzianych oraz irracjonalnie uszczegółowionych.

8 września o godz. 18.00 w Galerii Szyb Wilson odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Katarzyny Żmudy, pt. Widziane Niewidoczne. 

XI Art Naif Festiwal, którego krajem przewodnim będzie Australia odbędzie się od 08 czerwca do 10 sierpnia 2018 r.

Awangarda kolejny raz zagościła do katowickiej Galerii Szyb Wilson. 9 marca odbył się wernisaż II Przeglądu Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda. Postindustrialna przestrzeń katowickiej Galerii Szyb Wilson aż do 20 maja wypełniona będzie setkami dzieł nowoawangardowej sztuki. 

Od 12 stycznia 2018 r. w Galerii Szyb Wilson będzie można oglądać wystawę Mirosława Słomskiego, laureata II Nagrody I Przeglądu Sztuki Współczesnej NOWA AWANGARDA.

Marek Kamieński, Koji Kamoji, Monika Szwed, Andrzej Tobis, Andrzej Urbanowicz, Karol Wieczorek to nazwiska kilku autorów, których obrazy od 21 grudnia można oglądać na wystawie w Galerii Szyb Wilson.

Od 27 listopada w Galerii Szyb Wilson będzie można oglądać wystawę malarstwa Anny Kopijer.

W trakcie zakupów w Quick Park Mysłowice warto zatrzymać się na chwilę przy obrazach z kolekcji Galerii Szyb Wilson, goszczących tam od 20 listopada.

Od 14 września w Galerii Szyb Wilson można oglądać wystawę, której motywem przewodnim są kobiety.

Związek Polskich Artystów Plastyków zaprasza na wystawę „Siódmy Wymiar Sztuki”, którą od 14 września można oglądać w Galerii Szyb Wilson.

10 edycja Art Naif Festiwalu organizowanego przez Galerię Szyb Wilson oraz Fundację Eko-Art Silesia dobiegła końca!

Na Białej Grubie będzie można zobaczyć niezwykłe plakaty kongijskich artystów namalowane do polskich filmów. 14 lipca w piątek o 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy, której towarzyszyć będzie śląsko-afrykańska niespodzianka kulinarna!

Galeria Szyb Wilson oraz Fundacja Eko-Art Silesia zapraszają na 10 edycję Art Naif Festiwalu!

9 czerwca - 18 sierpnia

 

PROGRAM INDUSTRIADY 2017 10.06.2017 godz. 12:00 – 18:00

Wstęp bezpłatny.

Fundacja Eko-Art Silesia oraz Galeria Szyb Wilson zapraszają do oglądania pokonkursowej wystawy I Przeglądu Sztuki Współczesnej "Nowa Awangarda".
Wystawę można oglądać codziennie od 9:00 do 19:00.
Wstęp  wolny.
Zapraszamy!

22 i 23 kwietnia Teatr Śląski wraca do Galerii Szyb Wilson ze spektaklem "Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci".

Niezwykła prezentacja prac z kolekcji Galerii Szyb Wilson.

20 stycznia 2017, godzina 18:00

Wernisaż wystawy malarstwa Witolda Abako

 

12 marzec 2017

12:00 - 19:00

wstęp wolny

Wystawa fotografii Anny Wiech-Cygan

Zbiorowa wystawa malarstwa. Wernisaż: 9 września 2016 r. o godz. 18.15.

 

 

Poniedziałek, 19 grudnia, godz. 15:00–16:00

udział bezpłatny

 

Instalacja ceramiczna autorstwa Joanny Knapek i Krzysztofa Wildego,
doktorantów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego

Wystawa pokonkursowa BZ WBK Press Foto 2016

wernisaż 2 grudnia, 18:00

warsztaty 2 i 3 grudnia

wstęp bezpłatny

20 listopada, od godziny 12:00 do 19:00

22 listopada 2016 o godzinie 19:00 spotkanie z Dirkiem Wewetzerem

 

17 listopada o godzinie 18:00 wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Wieczorka.

15 września o godz. 18.00 w Galerii Szyb Wilson odbędzie się wystawa fotografii Jarosława Jaremy - "Dzikie historie".

Zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźb Pawła Rubaszewskiego 9 września 2016 r. o godz. 19.00 w Galerii Szyb Wilson. Wystawa potrwa do 30 września.

10 czerwca w Galerii Szyb Wilson zostanie uroczyście otwarty, po raz dziewiąty już, Art Naif Festiwal. Tradycyjnie, główną częścią Festiwalu będzie wystawa sztuki naiwnej, na której będzie można zobaczyć prace artystów z całego świata.

Nie sztuką jest burzyć, ale budować – i to na fundamentach tego, co stworzyły poprzednie pokolenia. Dlatego zależy nam na rewitalizacji dawnej Cementowni w Będzinie-Grodźcu powstałej w 1857 roku. Dołącz do nas!

 

Kolejna odsłona projektów „wolnościowych" zainicjowanych przez prof. Zbigniewa Bajka z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pojawi się w Galerii Szyb Wilson pod postacią wystawy pt. „Topografia Wolności". Projekt ten składa się z kilku różnorodnych części, które tym razem swoją tematyką będą nawiązywać również do Śląska. Organizatorzy – artyści-pedagodzy, doktoranci i studenci ASP w Krakowie, do realizacji wystawy zaprosili artystów działających w Katowicach, Częstochowie i Cieszynie oraz gości spoza regionu, również twórców zagranicznych.

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Józefa Kułagowskiego, który odbędzie się 5 lutego o godz. 18.00.

Gromadzone przez lata dzieła, które zwykle  na ścianach Galerii ustępują miejsca wystawom czasowym, można teraz zobaczyć w przestrzeni Szybu Wilson. Są to prace m.in. Karola Wieczorka, Lecha Kołodziejczyka, Marka Kamieńskiego czy Andrzeja Tobisa.

W poszukiwaniu inspiracji fotograficznych trafiliśmy do krainy Brunona Schulza, do krainy „zdegradowanej rzeczywistości” – jak nazwał ją Artur Sandauer. „Schulzowskie przeciwstawienie prawdziwego piękna i tandety, mitu i zdegradowanej rzeczywistość objawia się więc w ostatniej instancji jako antyteza dwu stuleci.”

Wystawa fotograficzna przedstawia właścicieli ze swoimi pupilami, na tle miejsc dla Katowic ważnych, podkreślających urok miasta: charakterystyczne budynki, zieleń parków, to, co w przestrzeni najlepsze. Jednocześnie „Nie robię na Kato” ma na celu pokazanie kultury pozytywnych zachowań.

5 września odbędzie się kolejny wernisaż rzeźb autorstwa doktora Jerzego Wilgusa, znanego i cenionego chirurga plastycznego. Tym razem będziemy mogli podziwiać rzeźby wykonane z takich materiałów jak drewno, aluminium, metal czy kamień. Zaczynamy o 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Marka Batorskiego, 4 września (piątek) o godz. 18.00. W programie występ jazzowego zespołu MOVE ON z udziałem artysty. Wstęp wolny!

Najbardziej wyczekiwane wydarzenie w Szybie Wilson powraca! 12 czerwca galerię ponownie wypełnią zaczarowane światy malarzy naiwnych. Motywem przewodnim jest Skandynawia, dlatego możemy oczekiwać, że szczególnie wiele pojawi się prac artystów z północy Europy.

15 maja 2015 r. w Katowicach-Szopienicach nastąpi uroczyste otwarcie instalacji rzeźbiarskiej „Ogród niewiniątek” autorstwa Sylwestra Ambroziaka, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Katowic. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa prac artysty w Galerii Szyb Wilson

„Matryce poezji – graficzne interpretacje twórczości Wisławy Szymborskiej” to projekt stworzony przez młodych artystów-studentów, w którym podjęli się wizualnej interpretacji wierszy noblistki.  Każdy z członków koła „DEHA” wybrał dla siebie jeden utwór poetki.

„ŚLASKA SZKOŁA MALARSTWA” to jedna z tych wystaw, która na nowo pozwala zachwycić się twórczością artystów pochodzących ze Śląska. Prezentowane zestawienie jest kompozycją prac ponad dziesięciu artystów i daje wielowymiarowe spojrzenie na różne formy ekspresji twórczej.

Na olbrzymiej powierzchni ponad 2000 m kw. zagości 62 artystów z kręgów akademickich, skupionych wokół Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

6 lutego o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej „Alotropia”.
 
„Alotropia”  jest szczególnym przypadkiem różnopostaciowości substancji. To zjawisko  występowania, w tym samym stanie skupienia, różnych odmian tego samego pierwiastka. To opowieść o miejscu najbliższym autorce, o Górnym  Śląsku, który przyszło jej opuścić wraz z rozpoczęciem studiów w Poznaniu.

Stowarzyszenie Uratujmy Życie 17 stycznia (sobota) o godzinie 15.00 zaprasza do Galerii Szyb Wilson na wernisaż wystawy „Pomiędzy wczoraj a jutro – najwyższy czas na nadzieję”.

„Transfer sztuki” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Galeria Hyperion w Katowicach, Galerii Freies Kunst Territorium w Bochum, Galerii Ars Nova w Łodzi i artystów ze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego i Katowickiego. W ramach projektu postanowiono zestawić ze sobą ośmiu przedstawicieli sztuki współczesnej, prezentujących odmienne założenia i stylistyki artystyczne. Dobór uczestników odzwierciedla poniekąd aktualną sytuację świata sztuki, jego rozproszoną energię i zróżnicowanie, a także równoległy rozwój i równą wartość wszystkich dyscyplin twórczych.

Pierwsza edycja „Artismy” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem grup plastycznych województwa śląskiego, a także z pozytywnym przyjęciem gości zwiedzających wystawę – nie było więc wątpliwości, że odbędzie się druga edycja.

To już 10. edycja konkursu, w którym nagradzane są najlepsze zdjęcia dokumentalne polskich fotoreporterów. Wystawę pokonkursową można już było zobaczyć w Szczecinie, Łodzi, Sopocie czy Zielonej Górze, teraz trafia do Katowic.

Sztuka naiwna po raz siódmy powraca do Galerii Szyb Wilson. Podczas wystawy będzie można zobaczyć prace artystów, których pamiętamy z ubiegłych lat, ale także nowych m.in. z Nikaragui, Australii, Stanów Zjednoczonych, Haiti, Tanzanii oraz krajów europejskich. Początek Festiwalu już 13 czerwca!

„Musimy się nauczyć więcej widzieć, słyszeć i odczuwać. Nasze zadanie wcale nie polega na tym, by odnaleźć w dziele sztuki jak najwięcej treści, ani na tym, by wycisnąć z niego więcej treści, niż ono w sobie ma. Musimy odsunąć treść na bok, aby w ogóle być w stanie zobaczyć dzieło. (…) Nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki.”

Organizatorzy wystawy wychodzą z założenia, że twórczość artystyczna może być sposobem na trzeźwienie i nowe życie, a także metodą wykorzystania potencjału wyzwolonego dzięki zwalczeniu nałogu.

Jest  z nami każdego dnia w naszych domach, garażach, ogrodach. Spotkamy go w przestrzeni publicznej: w miejscach pracy, w kinach, teatrach etc. Często go nie zauważamy, ba, nie zdajemy sobie sprawy, że mamy z nim do czynienia. Dizajn. Wiele osób słysząc to słowo od razu przywołuje na myśl piękne, acz afunkcjonalne przedmioty, które mogą służyć jedynie jako ekstrawaganckie ozdoby. Nic bardziej mylnego! Z dizajnem spotykamy się w każdym przedmiocie codziennego użytku. Budzik, radio, telewizor, naczynia, talerze, ubrania... – wszystkie te przedmioty zostały zaprojektowane.

W dniach od 9 do 20 listopada br. w Galerii Szyb Wilson będzie można obejrzeć najlepsze fotografie prasowe nagrodzone w konkursie BZ WBK Press Foto 2013. Konkurs fotograficzny BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej.

Od 15 listopada katowicka Galeria Szyb Wilson zaprasza na wyjątkową wystawę. „Akt w polskiej fotografii” to prace 85 twórców, którzy tworzyli historię rodzimej fotografii przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Na wystawie zobaczymy 160 zdjęć wykonanych przez najwybitniejszych polskich fotografików ostatnich 60 lat, m.in. Hanemana, Hartwiga, Krynickiego, Rolke, Plewińskiego, Łagockiego, Nowaka, Wantucha czy Beksińskiego. Na wernisaż wystawy zapraszamy 15 listopada na godz. 18.15.

Galeria Szyb Wilson od lat stara się prezentować dokonania artystów-amatorów. Celem planowanego przeglądu jest umożliwienie grupom plastycznym działającym obecnie w całym województwie śląskim pokazania własnego dorobku, często prezentującego wysoki poziom artystyczny, ale z powodu braku formalnego wykształcenia plastycznego tworzących je artystów, prace te nie mają wstępu do dużych galerii, a tym samym szansy na zwrócenie uwagi szerszej publiczności, mediów czy krytyków sztuki.

Obrazy Julii Daukszy to podróże w czasie i przestrzeni, zapisane szerokim gestem, przesycone czystymi, intensywnymi kolorami, ale i bielą, w której tkwi tajemnica głębi. To wiele pytań i próby odpowiedzi zapisane pędzlem, przerwane niedokończonym gestem, który drażni, niepokoi i znów jest pytaniem bez odpowiedzi.

Pełna optymizmu, radości i kolorów sztuka naiwna już po raz szósty zawita do Galerii Szyb Wilson. Uroczyste otwarcie 14 czerwca, a następne tygodnie wypełnią kolejne wydarzenia towarzyszące, wiele z nich będzie związanych z motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu - kulturą Argentyny.

Jan Jagoda to malarz intuicyjny, urodzony w 1954 r. w Chełmie Śląskim. Od najmłodszych lat malarstwo było jego pasją i radością. Tę radość tworzenia widzimy w obrazach artysty, który nie boi się koloru i śmiało zestawia niejednokrotnie kontrastujące plamy. Wyraźna kreska jest tutaj swobodną linią i jednocześnie konturem, który układa, porządkuje kompozycję.

Z punktu widzenia fizyki zderzenie to oddziaływanie pomiędzy poruszającymi się względem siebie ciałami, trwające przez pewien skończony czas. W rozumieniu projektu „Crash” jednym z owych ciał jesteśmy my – istoty stanowiące swoiste uniwersum, czyli świat wewnętrzny, zborny i rządzący się swoimi prawami. Wernisaż wystawy: 5 kwietnia, godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy na wystawę retrospektywną Andrzeja Cisowskiego „Cztery pory roku”. Na 75 płótnach inspirowanych m.in. plakatem, komiksem, czarno-białą fotografią prasową zobaczymy prace powstałe w czterech okresach twórczości artysty - stąd nazwa wystawy.

Wystawa składa się z trójwymiarowych projektów, które kontekstowo nawiązują do teorii Maslowa głoszącej, że każdy człowiek (niezależnie od wieku), po zaspokojeniu podstawowych potrzeb ma podobny zbiór potrzeb wyższych. Potrzeby te, określane zazwyczaj za pomocą uniwersalnych pojęć, zilustrowane zostały gestami dłoni i stanowią tła do zdjęć właściwych.

 

Na wystawie można zobaczyć kilkanaście spojrzeń na kobietę, jej rolę i kondycję, oczami współczesnych artystów. Słabszą (?) płeć zobaczymy na obrazach m.in. Karola Wieczorka, Agnieszki Florczyk, Marka Kamieńskiego, Andrzeja Urbanowicza czy Erwina Sówki.

„Za fasadą folkloru” to akcja fotograficzna mająca na celu podkreślenie trwałości folkloru i tradycji w świadomości społeczności polskiej, lokalnie – śląskiej i międzynarodowej. Wystawę można oglądać w Dużej Galerii. Serdecznie zapraszamy.

„Obiektywnie śląskie” to konkurs na najlepsze fotoreportaże o Śląsku, a w 2012 roku również na najlepsze filmy. W tym roku odbyła się już III edycja konkursu. 20 października miał miejsce wielki finał konkursu w Akademii Muzycznej, a podczas gali odbył się także wernisaż najlepszych prac tej edycji.

Albert Christoph Reck, nazywany „niemiecką odpowiedzią na Picassa”, w swojej twórczości w oryginalny sposób łączy tradycję malarstwa europejskiego z wpływami afrykańskimi. Artysta dużą część życia spędził wraz z rodziną w Afryce, płynąc tam na kutrze „Inopoleku” – stąd nazwa wystawy. Serdecznie zapraszamy!

Czy można zrobić zdjęcie za pomocą puszki? W dobie dostępnej dla każdego fotografii cyfrowej tradycyjne techniki, jako zbyt skomplikowane, dające nieprzewidywalne wyniki odsunięte w czasie odchodzą w zapomnienie.

3 tygodnie z życia dzielnicy, 45 aparatów, ponad 70 osób w wieku od lat 9 wzwyż i w efekcie 350 zdjęć wybranych na wystawę. Zapraszamy do obejrzenia Szopienic oczami mieszkańców dzielnicy i odkrycia jej ciekawszego, czasem niespodziewanie pięknego (a przecież wcale nie upiększonego) oblicza!

Prezentacja dorobku artystycznego odbędzie się w Galerii Szyb Wilson w ramach obchodów jubileuszu istnienia Grupy Janowskiej - 66/66 czyli 66 obrazów/66 lat Grupy Janowskiej.

Dwa miesiące trwania V Art Naif Festiwalu dobiegają końca. Zanim jednak kolorowy i radosny świat malarzy naiwnych ustąpi miejsca kolejnej wystawie, serdecznie zapraszamy na uroczysty finisaż, podczas którego na gości także czeka wiele atrakcji. To także ostatnia szansa na zobaczenie festiwalowej wystawy albo powiększenie swojej kolekcji sztuki o którąś z prac.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej – Art Naif Festiwal to największe w Europie święto artystów „dnia siódmego”. Jego piąta odsłona rozpoczęła się w Galerii Szyb Wilson 15 czerwca i potrwa do 17 sierpnia. Przez cały ten okres można zobaczyć festiwalową wystawę, zaplanowano też liczne wydarzenia towarzyszące.

16 marca w Galerii Szyb Wilson odbyło się otwarcie wystawy grafik i spotkanie z Michałem Pauli, autorem książki „12 razy śmierć. Opowieść z Krainy Uśmiechu”. Wydarzenie stanowiło część X Festiwalu Slajdów Podróżniczych w Katowicach.

Wystawa „Traktat o manekinach” powstała z chęci zwrócenia uwagi na kondycję człowieka i jego ingrediencje psychologiczne nań się składające. W efekcie dało to retrospektywny przegląd doświadczeń społecznych, w oparciu o przeżycia każdego z uczestników.

Wystawę „Karol Wieczorek i przyjaciele” można było oglądać w Galerii Szyb Wilson do końca maja 2012 roku w Średniej Galerii, ekspozycja prezentowała unikalne zbiory Fundacji Eko-Art Silesia.

Prace Anny Marii Rusinek można było zobaczyć w Galerii Szyb Wilson od 20 stycznia do 29 lutego 2012 r. Artystka w swojej twórczości lubi wracać do przeszłości, nie tylko w sferze formalnej czy intelektualnej, ale także poprzez rzetelną pracę technologiczną.

Rzeźba Dolomitów jest jedyna w swoim rodzaju w Europie. Wyodrębnione grupy skalne przedzielone są głębokimi dolinami i wysokimi, lecz dostępnymi przełęczami. Powstałe miliony lat temu na dnie mórz, poddane procesom erozji, zachwycają dzisiaj kształtem i kolorem wapiennych skał. 

Na katowickiej wystawie absolwentów prof. Markusa Lüpertza został zaprezentowany zestaw specjalnie wybranych prac 27 artystów pochodzących z całego świata. Pokazane były imponujące, kreatywne i wieloaspektowe wyniki pracy grupy ludzi wykształconych pod skrzydłami jednego nauczyciela. Grupa zatytułowała swoją wystawę „50° 15´ | 18° 59´ Katowice” od szerokości geograficznej.

Wystawa poświęcona scenografiom filmowym Jerzego Skarżyńskiego. Artysta w swoich projektach filmowych szukał rozwiązań sytuujących się bardziej na styku świata realnego i fantazji, niż sięgających do rekonstrukcji rzeczywistości. W pozornie naturalnych scenografiach pozostawiał sferę niedopowiedzenia, wzbudzał wątpliwości, prowokował pytania.

„Znajdź X” - pod takim tytułem rozgrywana była gra miejska zorganizowana przez Fujifilm. Zabawa polegała na sfotografowaniu X-ów ukrytych gdzieś w Katowicach. Uczestnicy mogli wziąć udział w dziesięciu niezwykłych sesjach fotograficznych, a także wygrać atrakcyjne nagrody.

Kawałek ziemi to projekt, którego tematem są związki pomiędzy pamięcią o zbrodniach wojennych i przestrzenią. Nie interesuje mnie jednak pamięć zbiorowa, która przechowuje obrazy dobrze rozpoznawalne przez całe narody i pokolenia, jak Auschwitz czy Rwanda. Ciekawi mnie historia bliska: trauma II wojny światowej, oraz to, w jaki sposób pojedynczy, często anonimowi ludzie mierzą się z własną przeszłością.

Serdecznie zapraszamy na uroczyste obchody 75–tej rocznicy urodzin Erwina Sówki, połączone z zakończeniem IV międzynarodowego Art Naif Festiwal Katowice 2011. Erwin Sówka jest ostatnim żyjącym członkiem Grupy Janowskiej, założonej przez Teofila Ociepkę. Jest jednym z najlepszych artystów sztuki naiwnej na świecie. Łączy w swojej twórczości "mitologię" górniczą z elementami kultury starożytnego wschodu. Uroczystość odbędzie się 19.08.2011 (piątek) o godz. 18:30.

Wystawa prezentowała twórczość Aleksandry Rzepki, artystki zainteresowanej malarstwem "nieprzedstawiającym" i grafiką.

Od 17 do 31 maja 2011 r. Grzegorz Frączek i Szymon Rodak, uczniowie klasy 1s, mieli możliwość pokazania swych prac szerszej publiczności.

Odbywający się w Domu Spotkań od 2006 roku konkurs jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć MDSM. Od pierwszej edycji cieszy się dużym zainteresowaniem artystów i publiczności. Wernisaż wystawy odbył się 12 maja o godz. 18:00. Podczas imprezy wystąpił zespół Pisarski Trio w składzie: Ryszard Pisarski - gitara akustyczna, Tomasz Mucha - skrzypce, Andrzej Krośniak - gitara akustyczna.

Dnia 1 kwietnia 2011 r. odbył się wernisaż wystawy prac Pana Romana Lipczyńskiego.

26 marca (sobota) o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy Ale to już było… Demokratyczna wystawa dizajnu. Katowiccy studenci Wydziału Nauk Społecznych i Ochrony Dóbr Kultury, pod kuratelą historyk sztuki prof. Irmy Kozina, przygotowali wystawę poświęconą sztuce stosowanej. Inicjatywa ma stanowić pretekst do zastanowienia się nieco głębiej nad tym, co nas otacza, jaką rolę odgrywa dizajn w życiu codziennym, gdzie można dopatrywać się jego początków, a także przekonać się, czy nasza świadomość rejestruje obecność dizajnu w życiu powszednim.

11 marca o godz. 12.00 zapraszamy na obchody 50-lecia Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Levon Fljyan “From known to unknown”.

Serdecznie zapraszamy 21 stycznia (piątek) o godz. 18.00 na wernisaż wystawy "Dyscyplina zapisu. Malarstwo" Sławomira Lewczuka. To pierwsza tak obszerna prezentacja malarstwa Sławomira Lewczuka. W przestrzeniach Galerii Szyb Wilson pokazane zostaną za równo najnowsze prace, w tym obrazy inspirowane charakterem samej galerii, jak i wcześniejsze dzieła, stanowiące dorobek przeszło czterdziestoletniej pracy twórczej.

17 grudnia br. o godzinie 15.30 odbędzie się wernisaż wystawy "Sztukmistrze" prezentującej prace autorstwa podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej. Wystawę będzie można oglądać do 10 stycznia. Serdecznie zapraszamy.

W ramach „Śląsk - Art Life” w Dużej Galerii „Szybu Wilson” w dniach od 19 listopada do 14 grudnia br. zostanie zaprezentowana wystawa „I artysta maluje kobietę”. To druga odsłona tego wydarzenia. Zapraszamy serdecznie wszystkich do wspólnego podróżowania w świat artystycznej wyobraźni.

W dniach między 20 października a 14 listopada w Galerii Szyb Wilson odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych "Out of Ostrale", który po raz pierwszy mieliśmy przyjemność gościć w naszym postindustrialnych obiekcie. Było to duże wyzwanie, ale przede wszystkim przyjemność wynikająca z obcowania ze sztuką w jej najbardziej współczesnej i nowoczesnej formie. Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej "Out of Ostrale".

W dniach od 25 czerwca do 25 sierpnia br. w Galerii Szyb Wilson odbył się III Międzynarodowy Art Naif Festiwal Katowice 2010 cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem wszystkich miłośników tej formy artystycznego wyrazu. Święto „sztuki serca” gościło w postindustrialnej przestrzeni dwa letnie miesiące ciesząc oko wszystkich tu przybywających i wypełniając ją pozytywną energią oraz wieloma radosnymi emocjami. Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji III Międzynarodowego Art Naif Festiwal Katowice 2010.

W dniach od 25 czerwca do 25 sierpnia w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej "Art Naif Festiwal Katowice 2010".

W dniach od 17 do 29 maja na Placu Śląskim w ramach akcji "Miesiąc sztuki" w Silesia City Center będziemy świadkami wzajemnego przenikania się i oddziaływania sztuki współczesnej oraz przestrzeni typowo komercyjnej. Wystawa prezentować będzie prace wielu uznanych artystów. Serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy na wystawę prac czeskiej grupy artystycznej In Signum pt. Czeska Sztuka - Nowy Humanizm - rysunek, malarstwo, fotografia, ceramika oraz tkanina artystyczna. Wystawa organizowana jest w ramach Dni Polsko-Czeskich w dniach 10.05-15.06.2010 r.

9 kwietnia 2010 r. zapraszamy na wernisaż wystawy prac Małgorzaty Suwalskiej, które będą prezentowane w Średniej Galerii.

Zapraszamy 21 kwietnia o godz. 19.00 na wernisaż wydarzenia pt. "My lovely villa". Part1: 31.03 godz 19.00; part2: 21.04 godz 19:0 ; part3: 30.04 godz 19:00.

Zapraszamy 16 marca 2010 r. o godz. 17.00 na wystawę AU - EU Connect, na której będą prezentowane  prace Elli Maas i Marka Herburta. Ponadto, firma TECHNODAT jako partner australijskiej organizacji pozarządowej Advance Change Inc. ma zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie poświęcone inicjatywie AU-EU Connect, które odbędzie się 16 marca 2010 r. o godz. 17.00 w niniejszej Galerii. Zasadniczym celem inicjatywy, której przyświeca spotkanie, jest ułatwienie tworzenia i rozwoju powiązań pomiędzy Australijskimi i Europejskimi przedsiębiorstwami i organizacjami w zakresie innowacji i zrównoważonych strategii biznesowych.

Zapraszamy  12.03.2010 r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Moniki Ney. Prace będą prezentowane w Średniej Galerii.

Zapraszamy 5 marca 2010 r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy prac Jerzego Wilgusa. Prace będą prezentowane w Dużej Galerii.

Pod koniec roku „Galeria Szyb Wilson” zaprasza na niezwykłą prezentację kolekcji prywatnej. Jest to spotkanie z rzeczywistością, jaką w ciągu całego roku budujemy i interpretujemy.

6 listopada 2009 roku odbył się wernisaż wystawy fotografii połączony z innymi atrakcjami.

29 października 2009, 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii współczesnej, przedstawiającej mieszkańców zagłębia górniczego Luksemburga. Wystawa potrwa do 8 listopada 2009 r.

Na obrazach tych szkielet wykreśleń architektonicznych dopełniany jest ekspresyjnością barw: jarmarcznych, kosmicznych, zestawionych nieco cyrkowo. Skromność bieli i szarości rozbija się z hukiem o zmysłowe bukiety spontanicznych barw.

Ekspresowa wystawa najbardziej metafizycznych sposód obrazów Lecha Kołodziejczyka. Dziełka pieczołowicie wybrane przez autora spośród bogatego dorobku.

W dniach 26 czerwca do 10 sierpnia w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbył się II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej "NIKISZ-FOR". Oficjalny finisaż zaplanowano na dzień 10 sierpnia, ale wystawa, za względu na duże zainteresowanie, zostaje przedłużona do 23 lipca.

Dnia 15 maja 2009 r. o godz. 18.00  przedstawione zostały na wystawie pt. "Czuła ostrość" prace kilkudziesięciu najzdolniejszych artystów związanych z PWSFTViT z Łodzi.

Wielki powrót wielkiego malarstwa. 26 lutego 2009 r. o godz. 18.00 w Galerii Szyb Wilson w Katowicach zaprezentowane zostały ogromne obrazy prekursorów polskiej Nowej ekspresji, jednego z najciekawszych okresów rozwoju malarstwa powojennego w Polsce.

9 października 2008 r. o godz. 18.00. odbył się wernisaż wystawy LITWA - OD NOWA. Podczas wernisażu odbył się koncert przygotowany przez Akademię Muzyczną w Katowicach.

Wystawę Śląskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików można było oglądać od 22 sierpnia do 30 września 2008 r. Wystawa odbywała się w ramach Obchodów Stulecia Nikiszowca.

Galeria promuje nietuzinkowe myślenie i krytyczne podejście do otaczającej rzeczywistości. W ten nurt działań wpisują się młodzi twórcy: Rafał Czarnecki i Paweł Turowski, absolwenci Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy oraz spojrzenia “z przymrużeniem oka” na świat. Zapewniamy stymulację dla szarych komórek.

W tzw. „sezonie ogórkowym” Galeria proponuje Państwu kontakt z dziełami sztuki wysokiej klasy z prywatnej kolekcji Johanna Bros i Moniki Pacy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia dotychczas zgromadzonych dzieł sztuki.

Wernisaż wystawy „NIKISZ-FOR” odbył się 27 czerwca 2008 o godz 18.30.

Dnia 30 maja 2008 r. w katowickiej Galerii Szyb Wilson odbył się wernisaż wystawy „Hałda You Do?”.

18 kwietnia 2008 r., godz. 19.00 w Galerii Szyb Wilson odbędzie się wernisaż wystawy „Miasto Katowice”. Impreza jest efektem prac nad projektem, który ma na celu promocję młodych twórców oraz Katowic.

Wernisaż wystawy zatytułowanej "Przestrzenie osobiste", odbył się 8 lutego 2008 r. o godz. 15.00.

Grupa Querschlag

Projekt agencji Biuro Twórcze przedstawia najciekawszych twórców tyskiej mekki kulturalnej.

Wystawa, jak mówią znawcy, była ciekawa szczególnie ze względu na to, że dawała impulsy co do tego, jak będzie kształtowała się sztuka najmłodsza w przeciągu nadchodzących lat.

Wystawa ta była częścią szerszego projektu zorganizowanego przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, nosił on nazwę: „Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego”.

Na otwarciu zgromadziło się blisko sto osób. Projekt zapoczątkowany został przez Galerię Szarą z Cieszyna (Łukasza Dziedzica oraz Dariusza Fodczuka).

Grupa PRZEKAZ „Przestrzenie wewnętrzne” Sztuka włókna na Śląsku. Wystawa towarzyszyła 12 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

Sylwester Ambroziak należy do średniego pokolenia artystów. Swoją obecność na polskiej scenie artystycznej zaznaczył bardzo wyraziście u schyłku lat 80-tych.

W piątek 6 października  odbyła  się  impreza - benefis redaktora naczelnego "Roździenia" Zbigniewa A. Wieczorka: "MIGOTANIA PRZESTRZENI", oraz wernisaż rysunku Michała Wojnara "POWIĘKSZENIE".

Tradycję i dorobek Grupy Janowskiej określają znawcy twórczości amatorskiej mianem fenomen.

Szkoła Lipska należy do niedawno odkrytych fenomenów sztuki europejskiej

Wielu znakomitych artystów i twórców konceptualnych nie zostało i nie zostanie nigdy odkrytych. Są ludźmi skromnymi, nie potrafią „rozpychać się łokciami”. Stoją na pozycji przegranej w dzisiejszym świecie „wyścigu szczurów”. Tworzą w zaciszu swoich pracowni lub mieszkań.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz „europareportage“ (Anke Illing i Thomas Vossbeck z Berlina) zapraszają na wystawę pt.: „Spotkania w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym”. Wernisaż wystawy odbył się w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w dniu 25 listopada br. o godz. 18.00.

Bardzo sympatyczny wieczór podczas którego uczestnicy motywowali się wzajemnie do podejmowania inicjatyw mających na celu ożywienie i nadanie innego wymiaru zabytkom poprzemysłowym

Galeria Szyb Wilson w katowickim Janowie – jedyne miejsce, gdzie swoboda artystyczna nie ma granic. To tutaj 17 września 2005 w samo południe rozpoczęło się wielkie święto sztuki i kultury.

"Moja artystyczna koncepcja polega na procesie zgłębienia istoty drewna jako materiału, zrozumienia jego struktury. Interesuje mnie stopień możliwości ingerencji w drewno w takiej mierze, by nie utraciło ono poprzez to niczego ze swej własnej tożsamości."

Jan de Weryha-Wysoczański

24 września w Galerii Szyb Wilson Stowarzyszenie Wolnościowe AKTYW zorganizowało wernisaż i wystawę prac Erica Drookera.

Założeniem Festiwalu  było zestawienie polskiej sztuki ze sztuką innych krajów europejskich. Festiwal odbył się w dniach od 15 maja do 14 czerwca 2004 i zbiegł się w czasie z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Osoby zgłaszające się do projektu EURO ART wybrali kawałek ziemi lub bruku, na którym ustawili swoje dzieła. Do dyspozycji mieli ul. Oswobodzenia oraz teren przyległy do Galerii Szyb Wilson.

Dokonując autorskiej charakterystyki własnej twórczości malarskiej, staję przed faktem streszczenia i opisu ponad 20 lat pracy obejmującej kilkaset obrazów, składających się na wiele obszernych cykli malarskich – pisze Lech Kołodziejczyk.

Galeria bezdomna to spontanicznie tworzone wystawy fotograficzne z udziałem każdego chętnego, w miejscach udostępnianych nam na ten cel na dzień, dwa lub tydzień (np. w opuszczonych wnętrzach przed remontem).

Od 14 czerwca 2003 do 17 lipca 2003 w Galerii Szyb Wilson swoje prace prezentowali słuchacze Z.S.Z. im. E.Abramowskiego w Katowicach - Piotrowicach.

W ramach tej wystawy zaprezentowane zostały prace młodych, niewypromowanych jeszcze twórców, tworzących grupę o przekornej względem reguł ortograficznych nazwie: Natąchwilę.

26 kwietnia 2002 roku o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy rzeźbiarza Andrzeja Sieka zatytułowanej "Senne Podróże Andrzeja Sieka". Całą imprezę uatrakcyjniła grupa muzyczna "Czerwie" z Krakowa.

Wystawa ta prezentowała prywatną kolekcję obrazów Stanisława Trefonia, obejmującą twórczość polskich żyjacych jak i nieżyjących artystów naiwnych II połowy XX wieku.

Z dala od miejskiego zgiełku, w piątek w Janowie zadebiutowała Galeria Wilson, urządzona w nieczynnym szybie kopalni "Wieczorek". Nie było tradycyjnej wstęgi, której przecięcie dałoby symboliczny początek galerii. Prace plastyczne oddzielały od publiczności metalowe, ciężkie drzwi. Gdy uchyliły się z hukiem, zamilkła głośna muzyka i z wnętrza dawnej cechowni, a dziś galerii dobiegł delikatny głos fletu.